MAVİ KART


İstanbulkart içine yüklenen,fiyatı ve kullanım koşulları UKOME tarafından belirlenen aylık abonman  yüklenerek kullanılan İstanbulkart’tır.Aylık yüklemenin yanında normal dolum yapılarak da kullanılabilen kişisel karttır.

Nüfus Cüzdanı (Ehliyet veya Pasaport) ve 1 adet güncel (son 6 ay içerisinde çekilmiş) vesikalık fotoğraf ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru merkezlerimizin adresi için lütfen tıklayınız.

Mavi Kart başvurusunu internet üzerinden yapabilirsiniz.Kartınız adresinize gönderilecektir.

Online başvuru için lütfen tıklayınız.

Mavi Kart alım ücretini İstanbulkart Başvuru Merkezi'ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Mavi Kartlar için 1. dereceden akrabalar kart sahibi adına başvuru yapabilmektedir. Bu işlem için hem kart talebinde bulunan yolcunun hem de yakınının nüfus cüzdanını (ehliyetini veya pasaportunu) getirmesi gerekmektedir.

İlk defa Mavi Kart alıyorsanız ücreti 10 TL.’dir.

Mavi Kart'ınızı İstanbul’daki hemen hemen tüm toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz.

Mavi Kartın aylık tarifesinin geçmediği (detay için lütfen tıklayın) ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınıza e-para dolumu yaparak kullanabilirsiniz.

Mavi Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153'ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Daha sonra Nüfus cüzdanınız ve 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne Başvurabilirsiniz. Kart Kapatma işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde ve kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde Usulsüz Kullanım Cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz.Usulsüz Ceza ücretlerini görmek için tıklayınız.

Mavi Kart'ınızın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda nüfus cüzdanınız, 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ve arızalı kartınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

Mavi kartınızı yenilediğiniz takdirde içerisindeki bakiyenizi anında yeni kartınıza aktarabilirsiniz. Aşağıdaki merkezlerimize gelerek bakiye aktarımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kartınızın kayıp veya arızalı olması durumunda ise (kartınızı kapattırdığınız takdirde) 5 gün sonra aşağıdaki merkezlerimizden bakiye aktarımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

- Karaköy İstanbulkart Başvuru Merkezi:

- Yenibosna İstanbulkart Başvuru Merkezi:

- Kadiköy İstanbulkart Başvuru Merkezi:

- Bakırköy İncirli Metro İstasyonu (Belbim A.Ş Bakırköy Şubesi)