Sıkça Sorulan Sorular

19-08-2016

Sıkça Sorulan Sorular

“istanbulkart” satışı ve dolumu yapan TEMSİLCİLERDEN (Büfe, gazete bayi, market vb., “İSTANBULKART Dolumu Yapılır” ibaresi görünen özel işletmelerden 6TL karşılığında, kart satışı yapan Biletmatik cihazlarından (Elektronik Para Yükleme  makinası) ise, kart bedeli 6TL düşüldükten sonra kalan bedelin karta Elektronik Para olarak yüklenmesi ile alınabilir.

Kişi adına kayıtlı; Mavikart, Öğretmen Kartı, Öğrenci Kartı, Ücretsiz Seyahat Kartı vb. kartları, gerekli evraklar (153 Beyaz Masa veya 212 468 00 99 dan bilgi alınabilir) ile birlikte en yakın BELBİM istanbulkart Başvuru Merkezlerinden alınabilir. Ayrıca tıklayarak on-line olarak kart başvurusu yapılabilir.

Herhangi bir şekilde kırılma, çatlama, delinme, bükülme vb. sorunları olan; Anonim istanbulkartlar Belbim’e ait Karaköy/Kadıköy/Bakırköy ve Yenibosna istanbulkart Başvuru Merkezleri’ne başvurularak yolcunun getireceği yeni istanbulkart’a bakiye aktarımı gerçekleştirilir.

Herhangi bir şekilde kırılma, çatlama, delinme, bükülme vb. sorunları olan; Kişiselleştirilmiş istanbulkart’lar, Belbim’e ait istanbulkart Başvuru merkezleri’nde  (Karaköy,Topkapı,Bahçelievler,Kadıköy,Pendik,Üsküdar,Gayrettepe,Bağcılar,Eminönü,Beşiktaş,Ümraniye,Avcılar,Beylikdüzü,Altunizade,Yenibosna,Kadıköy Metro,Bostancı,Ünalan,Kartla,Taksim,Zeytinburnu,Sulatanbeyli)  ücret karşılığında değiştirilmektedir.

Sadece kişiselleştirilmiş olan kartların (mavikart, indirimli, ücretsiz, öğrenci, öğretmen, sosyal vb. kartlar) bloke işlemleri için istanbulkart başvuru merkezleri’ne şahsen başvuru veya 153 Beyaz Masa araması ile talepte bulunulur. Kart içindeki bakiye/aylık abonman, 5 gün sonra  Karaköy/Kadıköy/Bakırköy ve Yenibosna istanbulkart başvuru merkezleri’ne başvurularak yolcunun getireceği yeni kartına bakiye aktarımı gerçekleştirilir.

Kaybolan/Çalınan Anonim istanbulkartlar hiçbir şekilde bloke edilemez ve içindeki bakiye aktarımı yapılamaz.

Kullanıcıdan kaynaklanan, kartın üzerinde herhangi bir çatlak, kırık, bükülme, delinme vb var ise, kart değişimi yapılmaz. Ancak problemli kartın içerisinde bulunan Bakiye, yeni getirilecek karta aktarılır.

Kullanıcıdan kaynaklanmayan bu tür arızalı kartların garanti süresi dolmamış ise (2 Yıl) ücretsiz olarak kart değişimi ilgili Karaköy/Kadıköy/Bakırköy ve Yenibosna istanbulkart başvuru merkezlerinden ücretsiz olarak değiştirilmektedir.

Kullanıcıdan kaynaklanan, kartın üzerinde herhangi bir çatlak, kırık, bükülme, delinme vb var ise, kart değişimi yapılmaz. istanbulkart başvuru merkezleri’nde (Karaköy, Topkapı, Bahçelievler, Kadıköy,Pendik, Üsküdar, Gayrettepe, Bağcılar, Eminönü, Beşiktaş, Ümraniye, Avcılar, Beylikdüzü, Altunizade, Yenibosna, KadıköyMetro,  Bostancı, Ünalan, Kartla, Taksim, Zeytinburnu, Sulatanbeyli)  ücret karşılığında değiştirilmektedir. İlgili Karaköy/Kadıköy/Bakırköy ve Yenibosna istanbulkart başvuru merkezlerinden de kart bakiye aktarımı gerçekleştirilmektedir.

Kullanıcıdan kaynaklanmayan bu tür arızalı kartların garanti süresi dolmamış ise (2 Yıl) ücretsiz olarak kart değişimi ilgili istanbulkart başvuru merkezleri’nde (Karaköy, Topkapı, Bahçelievler, Kadıköy, Pendik, Üsküdar, Gayrettepe, Bağcılar, 
Eminönü, Beşiktaş, Ümraniye, Avcılar, Beylikdüzü, Altunizade, Yenibosna, Kadıköy Metro, Bostancı, Ünalan, Kartla, Taksim, Zeytinburnu, Sulatanbeyli)  Karaköy/Kadıköy/Bakırköy ve Yenibosna istanbulkart başvuru merkezlerinden ücretsiz olarak değiştirilmektedir.
İlgili Karaköy/Kadıköy/Bakırköy ve Yenibosna istanbulkart başvuru merkezlerinden de kart bakiye aktarımı gerçekleştirilmektedir.

“istanbulkart” depozitosuz bir karttır, dolayısı ile kartın iadesi bulunmamaktadır. Kartı alırken ödenen ücret, kartın satın alma ücretidir.

Belbim Müşteri Hizmetleri 0800 261 91 11 (Sadece Sabit Hatlardan aranabilir) – 0532 755 91 11 – 0212 468 00 99 numaralarından ulaşılıp problem yaşanan kartın numarası, sorunun yaşandığı saat ve tarih bilgileri iletilir. İncelenen raporlarlar sonucu, hatanın tespit edilmesi durumunda söz konusu olan miktar, Belbim müşteri hizmetleri tarafından müşterinin istanbulkart’ına uzaktan yüklenir.

istanbulkart’lara; Belbim A.Ş. Temsilcilikleri, (Gazete bayi, Market vb.) Biletmatik, Otomatik Satış Makinelerinden maksimum 300TL dolum yapılabilir. 300TL ‘den fazla dolum yapılan kartlar kullanım dışı olmaktadır. Yükleme limitinin üzerine çıkılan durumlarda, gerekli yönlendirmelerin yapılabilmesi için yolcunun, Belbim Müşteri Hizmetlerini araması gerekmektedir.

Belbim A.Ş Temsilcilikleri (Büfe, gazete bayi,)Satış noktaları ve Kart satışı yapan Biletmatik’lerden,(Sadece 3 Geç Satılır) satın alınabilir.

Kullanıcı hatasından kaynaklı anteni kırılan, delinen biletler, geri alınmaz ve tamir edilemez. Ancak kullanıcı hatasından kaynaklanmayan arızalı biletlerin değişimi, Belbim A.Ş Müş. Hiz. ve istanbulkart başvuru merkezlerinden ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kullanıcı hatasından dolayı zarar görmüş (kırılmış, çatlamış, bükülmüş vb.) Anonim İstanbulkart’ların  içerisinde bakiye olması halinde; kullanıcı, sağlam bir Anonim İstanbulkart ile birlikte zarar gören kartını, herhangi bir MNG Kargo Şubesiyle (BELBİM Müşteri Numarası 2262415) , Belbim Müşteri Hizmetlerine, kargo ücreti ödemeksizin gönderilebilir. Zarar gören kartın içerisinde bulunan bakiye, Belbim A.Ş. tarafından kullanıcının göndermiş olduğu sağlam Anonim İstanbulkart’a aktarılır ve en geç 3 gün içerisinde kişinin adresine teslim edilir.

KİŞİSEL KARTLARIN KARGO İLE GÖNDERİLMESİNDE AKTARIM YAPILABİLMESİ İÇİN YENİ KART İLE GÖNDERİLMESİ ZORUNLULUKTUR.

- BELBİM Müşteri Hizmetleri, 0800 261 91 11(Sadece Sabit Hatlardan Aranılabilir) – 0532 755 91 11 – 0212 468 00 99 numaralarından herhangi biri aranır;
- İstanbulkart’ın seri numarası,
- Biletmatik Numarası (B- ile başlayan Örnek B- 532) veya OSM Nosu (100.. ile başlayan Örnek 100018)
- İşlem tarihi,
- İşlem saati ve işlem yapılan Biletmatik cihazının ( Para Otomatik Dolum Makinası) bulunduğu nokta bilgileri,

Müşteri hizmetlerine iletilir.

Yapılacak inceleme sonucunda; yolcunun yapmış olduğu işlemler sistem raporlarından kontrol edilir ve yolcuya konuyla ilişkin bilgilendirme (iade edilir/iade edilmez) yapılır.

Kendi adınıza kayıtlı olan görsel kart bir başkası tarafından kullanıldığı zaman Otobüs şoförü veya güvenlik görevlisi gördüğü takdirde “El Konulur” ve Belbim A.Ş tarafından “Usulsüz Kullanım” olarak kapatılır. Yolcu yeni kart almak istediğinde kart yönetmenliğine göre belirlenmiş cezayı ödeyerek yeni kartını çıkartabilir.

Kişisel kartlarda bulana abonman/aylık iadeleri; 
Kart kayıp/çalınmış ise, Beyaz Masa tarafından karalisteye alındıktan 5 gün sonra yolcu Abonman/Aylık iadesini, gidecek olduğu gün itibari ile İlgili Karaköy/Kadıköy/Bakırköy ve Yenibosna istanbulkart başvuru merkezlerinden ,kartın  son kullanma tarihi (SKT) ne kadar  kalan gün ve limiti aynı kategorideki kartına yüklenir.
Kart kırık veya kişisel kart kullanmayacak ise; kişisel kartın içinde kalan abonman/aylık, yolcunun getireceği başka bir aynı kategorideki kişisel karta yüklenir veya kalan günler, günlük birim fiyatı üzerinden hesaplanarak yolcunun IBAN Numarasına nakit iade prosedürü uygulanır.
Herhangi bir sebep ile SKT tarihi geçmiş Abonman/Aylık durumlarında ise hiçbir şekilde iade/aktarım işlemi gerçekleştirilmez.

 

Nakit iadelerde şahsen müşteri hizmetleri şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Gerekli bilgiler (Kimlik fotokopi, dilekçe ve İBAN numarası) verilen alınır ve hesap numarasına 5 iş günü içinde yatırılır. 
Yurtdışında yaşayan yolcuların nakit iade işlemlerinde 10,00 tl. İşlem ücreti kesintisi yapılır.

 

Çalışan kartlarla ilgili bakiye transferi, bakiye aktarımı ve nakit iade işlemi yapılmamaktadır.
Ancak kartın çalışmaması durumunda yeni getirilecek karta, eski kartın içindeki bakiye aktarımı gerçekleştirilmektedir.